Záměr a rezonátory pro fáze

Novoluní

Očista

Nejjednodušší akcí, kterou můžeme během fáze novoluní podniknout, abychom splynuli s jeho energií, je rituální očista domova nebo rituální koupel. Rituální v tomto případě jednak znamená uvědomělá aneb záměrná, jednak podpořená. Až budeme drhnout podlahu hadrem nebo sebe mýdlem, měli bychom mít na paměti, že právě smýváme staré, abychom udělali místo pro nové. Podpořit celý proces můžeme za použití rezonátorů uvedených níže – zapálením svíčku v příhodné barvě, použití příslušné bylinky do koupele, kápnutím trochy éterického oleje do vody na omývání povrchů. Očistu je možné doplnit i půstem nebo příhodným jídlem, na příklad si uvařit ovesnou kaši či přidat do jídla zázvor.

Meditace

Další akcí, která je v souladu s energií novoluní, je introspekce nebo meditace. Opět ji můžeme podpořit vhodnými rezonátory. Jelikož novoluní je o ukončení starého a započetí nového, zaměřme se v tom smyslu na své záměry. Udělejme rekapitulaci záměrů z minulého cyklu – podařilo se nám je naplnit? Které se naplnit nepodařilo, ale cítíme, že je pro tentokrát máme nechat jít? V plnění kterých záměrů bychom rádi pokračovali i v tomto cyklu? Jaké nové záměry k nám přicházejí? Který záměr s námi v tuto chvíli ladí nejvíce, dává nám pocit lehkosti a víru, že právě ten právě teď dokážeme naplnit?

Záměr

Novoluní je skvělým okamžikem pro zavedení jakéhokoliv nového prvku do našeho života – nové práce, nového vztahu, nového vzhledu, nových nápadů. Pokud přenášíme záměr z minulého cyklu, dodejme mu nový punc a nový směr. Nové záměry mohou být buď krátkodobé, týkající se pouze tohoto okamžiku či dne, anebo dlouhodobější. U dlouhodobějších doporučuji záměry týkající se růstu, rozvoje nebo dosažení, jsme totiž na vstupu do přibývajícího Měsíce. Zapracujme nové směry na jakékoliv úrovni našeho bytí, ať už se to týká krásy (třeba pravidelné návštěvy u kadeřníka?), sebe-zdokonalování (nové kurzy?), zdraví (nová sestava cvičení nebo nový způsob léčby?) nebo životosprávy (způsob stravování nebo dieta?). Pokud je to důležité pro nové začátky, je tento okamžik dobrý i pro blokování a oproštění se, na příklad od minulosti. Záměrů si není dobré dávat mnoho, lepší je jeden nebo dva. Naopak je vhodné záměr procítit do nejmenších detailů a podpořit ho. Kromě rezonátorů je k tomu vhodná i umělecká činnost, ztvárnění záměru.

Snění

Z hlediska snochodce můžu ještě doplnit, že novoluní je skvělé pro práci se sny. S novou Lunou často přicházejí vize, prorocké sny, vzkazy od průvodců. Náš dar intuitivních vhledů je nám plně k dispozici. Sny je dobré si zapisovat, abychom se k nim později mohli vrátit. Nejlepší čas zavést si snový deník.

Mezi světy

Jelikož je novoluní časem konců a počátků, je úžasnou příležitostí ke kontaktu s těmi, kteří zemřeli, nebo kteří se ještě nenarodili. Snochodci mohou se svými blízkými zemřelými promluvit skrze astrální světy nebo meditace. Ale člověk nemusí být snochodec, aby něco takového dokázal. Pokud se nám stýská po někom, kdo nás opustil navždy, můžeme mu nebo jí poslat tichou modlitbu, nejlépe před spaním, v tichu a ve tmě. Sdělit vesmíru, že dotyčného člověka máme rádi a že se nám stýská. Vesmír se postará o to, aby zpráva byla doručena. A může se stát, že dostaneme i odpověď, nejčastěji skrze sny. Stejně tak můžeme vyslat prosbu k děťátku, po kterém toužíte a které k nám stále nepřichází. Ukázat mu, že ho už teď milujeme, a pozvat ho do svého života. Dušičky ještě nenarozených čekají mezi světy na svou příležitost. Je lepší se nesoustředit na to, jaké děťátko asi bude, ale na to, jak se budeme cítit, až vklouzne do našeho života. A na to, jak mu při milování s partnerem otevíráme brány.

Nabíjení

Novoluní je také dobré na výrobu měsíční vody (návod zde) nebo na nabíjení krystalů, které pak používáme jako rezonátory (návod zde).

Je jasné, že měsíční cyklus byl popsán mnoha způsoby a jednotlivé jeho fáze vyloženy z mnoha hledisek. Toto je to mé, tak to cítím. Není to nic, co bych považovala za to jediné správné, za dokonalou pravdu. To správné a pravdivé souznění s měsíčním cyklem je na každém z nás, nedá se zobecnit. Pro každého je silná jiná fáze a dokonce každý z nás může mít úplněk v jinou dobu. Pokud byste chtěli odhalit, jak to platí pro Vás, je pro to novoluní právě vhodným okamžikem. Napište mi a já Vám pošlu měsíční diagram, pomocí kterého můžete postupně vysledovat, jaký tanec tančíte s Lunou Vy. 🙂

Bohyně

Bohyně je v aspektu kněžky, milenky či čarodějky. Je silou tajemného a skrytého. Kněžka je lapačkou tvoření, přadlenou mystérií, splétačkou spojitostí, přetvořitelkou a také vyvolávačkou světla, lásky a třpytných možností. Napojme se na ni a povolejme ji k sobě a do sebe. Pomůže nám se vším, co bude třeba.

Klíčová slova

Klíčová slova: Čerstvost, drzost, emoce, hnací síla, charisma, impulzívnost, instinkt, intuice, komunikace se zemřelými, konce a počátky, konjunkce, nadšení, naivita, nedostatek sebevědomí, neomalenost, neuvědomění, nevědomí „kdo jsem“, nevinnost, nová dobrodružství, nové impulsy, nové počátky, odloučení, plodnost, podnětnost, primárnost, probouzení se, pročištění, přeměna, rozštěpení, semeno, spojení mužské a ženské energie, spontánnost, subjektivita, šarm, vhledy, vize, vznik nového, záměr, zrak – vnitřní i vnější, zrození.

ŽivelZemě
Část dnePůlnoc
SměrSever
ObdobíZima
Lunární den1, 2, 30
Energie bohyněBohyně růstu
Tarot0/XXII. Blázen / Dítě
RunyFehu (hojnost), Kenaz (počátky), Gebo (láska)
BožstvaArtemis, Diana, Ceridwen, Lilith, Rosemerta
BarvyČerná, tmavě modrá, indigo
KamenyLabradorit, arfvedsonit, lazurit (lápis lazuli), záhněda
VůněRůžové dřevo, petigrain, pižmo, vanilka
BylinyAndělika lékařská, benedikt lékařský, česnek kuchyňský, levandule lékařská, oves setý, petržel zahradní, pomněnka lesní, vrba bílá, zázvorník lékařský (zázvor)

První čtvrť a přibývající Měsíc

Aktivita

Pro první čtvrť a její kritickou energii je vhodná tělesná aktivita, zejména protahování, tanec nebo prostná. Svému tělu věnujme během této fáze náležitou péči. Cokoli, co tělo posiluje nebo co upevňuje naše zdraví, je během přibývajícího Měsíce velice efektivní. Naše tělo je nyní jako houba, absorbuje snadno, bohužel jak dobré, tak špatné. Proto s rozmyslem. Kromě pohybu je třeba dopřávat si dostatek regenerace a odpočinku.

Rozhodování

V čase první čtvrti balancujeme na ostří nože. Balancovat bychom měli opatrně, nicméně dotyčné ostří nám může pomoci při rozhodování. Za rovnováhy světla a tmy bychom měli být schopní nahlédnout na všechna pro a proti, a pak problém rozseknout. 🙂

Záměr

Pokud jsme si o novoluní dali pouze krátkodobý záměr, můžeme si nyní dát nový. Přibývající Měsíc je vhodný pro růst a budování pozitivních věcí v našem životě, je ideální pro záměry týkající se přátelství, prosperity, úspěchy, odvahy, zdraví a celkového štěstí. Ať už máme nový záměr nebo pokračujeme se záměrem z nové Luny, první čtvrť je ve znamení činů. Na základě svého záměru naplánujme jednotlivé kroky, které povedou k jeho naplnění. Kroky je dobré si časově rozvrhnout tak, jako by k naplnění mělo dojít během úplňku, a zapsat si je k příslušným dnům do kalendáře. Pokud se záměr týká vztahů, lásky nebo přátelství, vhodným plánem je na příklad účast na nějakých sešlostech, večírcích a jiných společenských akcích. Zviditelnit se. Pokud se záměr týkal financí a hojnosti, je dobré zaměřit se třeba na svůj domácí rozpočet, vytvořit si ho nebo projít starý, stanovit si jasné hranice pro utrácení a tak dále. Pokud se záměr týká zdraví a životosprávy, dobrými kroky jsou na příklad zápis na hodiny aerobiku nebo vytvoření nákupních seznamy zahrnující potraviny potřebné ke změně jídelníčku.

Vábení

Přibývající Měsíc a jeho energie přinášení a navyšování nám dodává úžasné postavení či moc – můžeme k sobě přitahovat věci, vábit k sobě to, po čem toužíme. Je to vhodné období na příklad i pro nalézání ztracených objektů, lidí i zvířat.

Bohyně

Bohyně v aspektu panny značí počátky, zrození a růst. Také dobrodružství, zvědavost, mladickou neukázněnost a bujnost. Představuje ženu, která ještě nebyla těhotná a nerodila.

Klíčová slova

Klíčová slova: Akce, analýza, budování, činorodost, dětství, dolaďování, emoce, energie, flexibilita, frustrace, harmonie, hodnocení, instinkty, intuice, krize, naděje, nalézání, napětí, nejistota, nezkušenost, objektivita, odhodlání, odpoutání, odvaha, opatrnost, osvobození, osvojení, otázky, otřesení, pohled dopředu, pohyb, porozumění, pozitivita, prolomení, průkopnictví, přání, realizace, rovnováha, rozeznávání, rozhodnost, rozšiřování, růst, smysly, snaha o dokonalost, strach, trénování, tvarování, tvoření, učení se, umění, úsilí, uskutečňování, vnímavost, vnitřní pravda, vyjadřování, vytrvalost, vyváženost, výzvy, zacílení, závazek, zdokonalování, zlepšování, změny, zranitelnost, zušlechťování.

Srpkovitá LunaPrvní čtvrťVypouklá Luna
ŽivelVzduch
Část dneVýchod Slunce
SměrVýchod
ObdobíJaro
Lunární den2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 97, 8, 9, 10, 119, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Energie bohyněBohyně vodyBohyně vzduchuBohyně hvězdná
TarotII. Velekněžka nebo I. MágI. Mág nebo XI. Síla nebo XVII. HvězdaX. Kolo štěstí nebo II. Velekněžka
RunyBerkana (počátky), Inguz (soustředění)Elhaz (štěstí), Jera (zdokonalení), Uruz (síla)Ansuz (výmluvnost), Wunjo (úspěch), Daguz (osvícení)
BožstvaBrigit, Epona, Exchel, IsisArianrhod, Artemis / Diana, PersefonaCeridwen, Nut, Ratri
BarvyBílá, černá
KamenyKarneol, citrín, chryzokol, jadeit, granát, peridot, rutilový křišťál
VůněSantálové dřevo, zimolez, jasmín, růže, pižmo, šeřík
BylinyAloe pravá, kafrovník lékařský, kopretina bílá, lilie bělostná, mák vlčí, mochna, pelyněk černobýl, růže (bílá)

Úplněk

Zklidnění

Úplněk je o naplnění. Vše je soustředěné a zaměřené. Pokud jsme zvládli naplnit záměr cyklu, měli bychom se cítit dobře. Pokud se nám naplnění moc nedaří, nejspíš budeme zápasit s negativními emocemi. Pomůže nám hudba – uklidňuje mysl a dává hlas průvodcům. Je dobré zapojit ostatní, komunikovat.

Záměr

Pro záměr přímo úplňkový jsou vhodná tato témata: umělecká tvorba, krása, zdraví, zdatnost, změna, rozhodnutí, soutěžení, sny, rodina, znalosti, právní závazky, láska/romance, peníze, motivace, ochrana, duševní síly, sebe-zdokonalování. Pokud si budeme dávat záměr pro zbývající polovinu cyklu, pamatujme, že Měsíc bude ubývat, tudíž je období příznivé pro záměry týkající se odstranění, oproštění se, snížení, odpočinku, ale také uchování a ochrany. Takže na příklad v kráse hubnutí, ve financích úspory, v sebe-zdokonalení odstranění zlozvyků, v práci plánovaná výpověď, pokud je čas přejít jinam. Pokud je to důležité pro ochranu (sebe sama nebo kohokoliv jiného), je tento okamžik dobrý i pro blokování a odříznutí se. Opět platí – záměrů si nedávejme mnoho, lepší je jeden nebo dva. Záměr prociťme do nejmenších detailů a podpořme ho. Kromě rezonátorů je k tomu vhodná i umělecká činnost. Ztvárnit ho jakýmkoliv způsobem.

Snění

Úplněk je stejně jako novoluní skvělý pro práci se sny. Je sice z mého pohledu oproti novoluní o něco slabší, ale pořád mnohem silnější než ostatní fáze. Opět s ním často přicházejí vize, prorocké sny, vzkazy od průvodců. Náš dar intuitivních vhledů je nám plně k dispozici. Sny je dobré si zapisovat, abyste se k nim později mohli vrátit. Pokud jsme si nezavedli snový deník o novoluní, můžeme s ním začít právě teď. Úplněk je vhodnou dobou pro věštby a předpovídání budoucnosti, ať už skrze sny nebo jakoukoliv jinou technikou.

Nabíjení

Úplněk je také dobrým časem na výrobu měsíční vody (více zde) nebo na nabíjení krystalů, které pak používáme jako rezonátory (více zde).

V podstatě je úplněk vhodný pro cokoliv jako jiné fáze, zejména novoluní. Je fází silnou a stojí na přechodu mezi přibýváním a ubýváním. Pro mnohé z nás značí začátek cyklu.

Je jasné, že měsíční cyklus byl popsán mnoha způsoby a jednotlivé jeho fáze vyloženy z mnoha hledisek. Toto je to mé, tak to cítím. Není to nic, co bych považovala za to jediné správné, za dokonalou pravdu. To správné a pravdivé souznění s měsíčním cyklem je na každém z nás, nedá se zobecnit. Pro každého je silná jiná fáze a dokonce každý z nás může mít úplněk v jinou dobu. Pokud byste chtěli odhalit, jak to platí pro Vás, je pro to novoluní právě vhodným okamžikem. Napište mi a já Vám pošlu měsíční diagram, pomocí kterého můžete postupně vysledovat, jaký tanec tančíte s Lunou Vy. 🙂

Bohyně

Bohyně je v aspektu matky, což znamená plodnost, početí, těhotenství, rození, péči o děti, starostlivost, zralost, plnost, sexualitu, sílu, moc, ochrana, naplnění, úplnost a příslib osvícení.

Klíčová slova

Klíčová slova: Aktivita, energie, hledat v sobě, hudba, jasné vidění, konfrontace, léčení, mise duše, moc, mysl, napětí, naplnění, objektivita, odhalení, ochrana, opozice, osvícení, projasnění, propojení, předpovědi, rozdílnosti, rozporuplné pocity, rozpoznání ostatních, síla, sjednocení protipólů, smysl života, smysly, soustředění, tolerance, touha po rovnováze, touha po sjednocení, touha po splynutí, uvědomění, věštění, vrchol sil, vydělení, vyvrcholení, vyzařování, zaměření, scelování, zdokonalování, zjevení.

ŽivelOheň
Část dnePoledne
SměrJih
ObdobíLéto
Lunární den14, 15, 16, 17, 18
Energie bohyněBohyně ohně
TarotXVIII. Měsíc, XIX. Slunce
RunySowilo (síla)
BožstvaAimah, Astarté, Ištar, Inanna, Hathor, Isis, Sachmet
BarvyModrá, bílá, žlutá, oranžová, červená
KamenyMěsíční kámen, selenit, křišťál, černý turmalín, obsidián, jantar, růženín, opál
VůněKadidlo, santálové dřevo, růže, cedrové dřevo, jalovec, ibišek, myrta, pomeranč, růžové dřevo, tea tree, řebříček, šalvěj
BylinyBedrník anýz, jasmín pravý, kadidlovník (olibanum), mák vlčí, mochna, lapačo červené, pelyněk černobýl, proskurník, růže (červená), smetanka lékařská

Třetí čtvrť a ubývající Měsíc

Aktivita

Pro třetí čtvrť a její kritickou energii je stejně jako u první čtvrti vhodná tělesná aktivita, zejména týmové sporty, společenské tance a posilování. Svému tělu věnujme v tomto období náležitou péči.  Ubývající Měsíc je vhodný pro hubnutí nebo detoxikaci, prostě pro jakékoliv procedury, které tělu pomohou se něčeho zbavit, vypudit to ze sebe. Opět ale opatrně. Kromě pohybu je třeba dopřávat si dostatek regenerace a odpočinku. Tělu i nám rovněž udělá dobře rituální očistná koupel, za pomoci bylinek nebo vůní rezonujících s touto fází.

Meditace

Během této fáze je vhodné se stáhnout do ústraní a věnovat se tichému rozjímání, meditacím nebo snění. Jako podpůrné techniky můžeme použít na příklad aromaterapii nebo bubnování. Nebo samozřejmě jakékoliv rezonátory uvedené níže.

Rozhodování

V čase třetí čtvrti opět balancujeme na ostří nože. Balancovat bychom měli opatrně, nicméně dotyčné ostří nám může pomoci při rozhodování. Za rovnováhy světla a tmy bychom měli být schopní nahlédnout na všechna pro a proti a pak problém rozseknout. 🙂

Záměr

Pokud jsme si o úplňku dali pouze krátkodobý záměr, můžeme si nyní dát nový. Ubývající Měsíc je vhodný pro oproštění se a zbavování se negativních věcí, které symbolicky ubývají z našeho života, zbavení se závislostí a nemocí, vazeb, které nám škodí, nebo starých věcí. Vhodný je tedy na příklad velký úklid, vyhození všech krámů a oblečení, které se nám už věčnost válí ve skříni a nikdy je nepoužíváme nebo nenosíme. Ukončení vztahů nebo životních fází. Složení zkoušek. Úspory. Pokud jsme si o úplňku dali záměr pro tuto část cyklu, rozplánujeme si nyní jednotlivé kroky a zapíšeme si je do kalendáře tak, abychom k naplnění záměru došli do novoluní, a mohli pak s čistým stolem začít nový cyklus.

Očista

Jakožto snochodec občas plním služby jako psychopomp. To znamená, že pomáhám duším umírajících k přechodu na druhou stranu. Jelikož mám zkušenost s umíráním, vím, že je tato fáze vhodná i pro odstranění nechtěných energií po skonu někoho blízkého a pro zklidnění duše.

Bohyně

Bohyně v aspektu baby značí moudrost, intuice, léčení, transformace, přijetí mrtvých a jejich příprava na znovuzrození. Symbolizuje zničení a stvoření, smrt a zrození, cykly, čas, omezení a hranice. Je průvodcem temnotou a neznámem. Může nabývat mnoha podob: stará žena (Hekaté), had (Medúza), pavouk (Pavoučí Bohyně, Přadlena), pták (Lilith, Kirké).

Klíčová slova

Klíčová slova: Energie, frustrace, inspirace druhých, instinkty, intuice, komunikace, krize, mysl, navázání, negativita, ničení, obavy, očištění, odpoutání, odražení, odstranění, odvracení, opuštění, osud, prolomení, prověrka, přebudovávání, předávání, předvídání, přehodnocení, přeměna, přesměrování, příprava, reorganizace, revize, rozčarování, rozdílnost, rozpouštění, rozvolnění, sdílení, setrvačnost, síť, syntéza, šíření, transformace, ubývání, uchovávání, ukončení, usměrňování, uvědomění, uvolnění, uzavření, výměna, vymítání, vypuzování, vývoj, vzpoura, vztek, zbavování se, zodpovědnost, zpochybňování, zprostředkování.

Rozsévající LunaTřetí čtvrťBalzamická Luna
ŽivelVoda
Část dneZápad Slunce
SměrZápad
ObdobíPodzim
Lunární den16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 2322, 23, 24, 2523, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Energie bohyněBohyně zeměBohyně sklizněTemná Bohyně
TarotXVII. Hvězda nebo XVI. VěžXX. ČasoprostorIX. Poustevník nebo XI. Spravedlnost
RunyThurisaz (ničení a obrana), Elhaz (ochrana)Hagalaz, Kenaz (zrušení), Naudhiz (otočení), Isa (vázání)Tiwaz (spravedlnost), Kenaz (zrušení)
BožstvaHekaté, Kálí, Luna, Seléné, UsasIsis, Meret, MorriganCeridwen, Estsanatlehi, Astarté, Ištar, Inanna, Kálí, Lilith
Barvy
KamenyBronzit, růženín, sodalit
VůněSantálové dřevo, pomeranč, růže, cedrové dřevo
BylinyCypřiš, česnek kuchyňský, levandule lékařská, myrhovník, pačule obecná, šalvěj lékařská